Informacje o Baligrodzie
Zabytki: Kościół murowany, wzniesiony w latach 1877–1879.
Cerkiew greckokatolicka z 1829 r.
Cmentarz wojskowy założony w latach 1946–1947, w obecnej formie urządzony w 1984 r.
Pozostałości ziemnych umocnień zamku Balów (na tzw. Podzamczu).
Cmentarz żydowski
Czołg T-34 na Rynku
Opis miejscowości: Teren gminy Baligród to w większości lasy i grunty leśne. Działalność mieszkańców nastawiona jest przede wszystkim na przemysł drzewny i prowadzenie gospodarstw rolnych. W gminie znajdują się obszary chronione, obejmujące tereny najcenniejsze pod względem przyrodniczym. Gmina Baligród posiada nieliczne pozostałości po dawnych mieszkańcach tych ziem, góralach karpackich - Bojkach. Baligród to miejsce styku wielu kultur: polskiej, ukraińskiej (w tym bojkowsko-łemkowskiej), a w okresie międzywojennym również żydowskiej. Bojkowie, dawni dziedzice tej ziemi opuścili te tereny, a ślady ich pobytu są nieliczne. Dolina Hoczewki była miejscem tragicznych wydarzeń końca lat czterdziestych, toteż nie znajdzie się tu wielu zabytkowych cerkwi lub starych bojkowskich chałup. Baligród to przede wszystkim znakomite walory przyrodnicze i turystyczne, bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa (w tym agroturystyczna), szlaki piesze i rowerowe oraz stok narciarski o standardzie FIS.
tanie noclegi w BaligrodzieTrochę historii: Miasteczko założył w pierwszych latach XVII w. Podkomorzy sanocki Piotr II Bal, w centrum rozległych dóbr Balów w dorzeczu Hoczewki i Solinki. Na obronnym cyplu, otoczonym z trzech stron wodami Hoczewki i potoku Stężnickiego, powstał niewielki murowany zamek (1600-1615). Herbem Baligrodu była Gozdawa, herb rodowy Balów. W 1634 r. król Władysław IV wydał potwierdzenie, że miasto Baligród, założone na prawie magdeburskim, dysponowało prawem składu wina oraz urządzania dwóch jarmarków rocznie. Baligród pozostawał we władaniu rodu Balów do 1770 r. Położony przy uczęszczanym trakcie handlowym na Węgry, posiadał dobre warunki rozwoju, słynął z wielkich targów. Baligród utracił prawa miejskie na początku XX w. Baligród był siedzibą dekanatu greckokatolickiego, który obejmował kilkanaście parafii i istniał do akcji wysiedleń w 1947.
Informacja: Baligród to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, siedziba gminy. Baligród leży w dolinie rzeki Hoczewki.
wakacje w Baligrodzie