
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Polskie góry - oferty z rabatami
Informacje o Brennej
Województwo: śląskie Powiat: cieszyński Gmina: Brenna
Ludność: 5994 (dane z roku: 2010)
Kod pocztowy: 43-438 - Poczta: Brenna
Służba zdrowia: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Beskidzka- ul. Węgierskie 41. Ośrodek zdrowia- ul. Leśnica 8.
Apteki: Apteka- ul. Wyzwolenia 77.
noclegi w BrennejInstytucje: Straż Pożarna- ul. Wyzwolenia 75, Poczta- ul. Wyzwolenia 77, Komisariat Policji w Skoczkowie.
Zabytki: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z XVIII wieku, cmentarz kościelny w granicach ogrodzenia, plebania z 1789 roku, dom młodzieży katolickiej, chata z XVII wieku.
Atrakcje turystyczne: Kozia Zagroda, Ośrodek jazdy konnej Hucuł, Park Turystyki, Przystań wodna Hołcyna, Baseny w Hotelu Kotarz, Kościół św. Jana Chrzciciela (1793-1796).
Kościoły: Parafia Rzymskokatolicka- ul. Ks. Rudolfa Juroszka 7.
Kina: Kino Studio- ul. Cieszyńska 24, Bielsko-Biała
Amfiteatr: Amfiteatr- ul. Wyzwolenia.
Muzea: Muzeum Zofii Kossak - Szatkowskiej- ul. Stary Dwór 2, Górki Wielkie.
Teatry: Piwnica Artystyczna- ul. Wyzwolenia 77.
spanie w BrennejOpis miejscowości: Brenna to wieś w Beskidzie Śląskim (na wysokości około 420 m n.p.m.), w dolinie rzeki Brennicy oraz jej dopływów Leśnicy i Hołcyny. Jest najbardziej na północ wysuniętą wsią Śląska Cieszyńskiego.
tanie noclegi w BrennejTrochę historii: Ślady przeszłości Brennej sięgają XV wieku. Wiążą się one z założeniem tu przez księcia cieszyńskiego huty szkła, wykorzystującej jako opał drewno z tutejszych lasów. W 1556 r. książę cieszyński Wacław III Adam nadał położoną w głębi doliny Brennicy wieś Brennę Wacławowi Wodzie z Kojkowic, zaś pola w Górkach Małych wraz z karczmą, młynem i rybnikami były w posiadaniu wójta Mikołaja Tańca. W 1604 r. Paweł Gawlas z Górek Małych wykupił woleństwo po Tańcu i uzyskał wkrótce od księcia Adama Wacława dalsze przywileje m. in. pozwolenie na budowę wałki (urządzenie do wyrobu grubego sukna), zagospodarowanie nowego rybnika z zastrzeżeniem hodowli pstrąga, a w zamian za niespłacone długi księcia nadanie łąk w Leśnicy. W latach 1793 - 1796 wybudowano w Brennej obecny, murowany kościół. Ludności nieustannie przybywało, tak, że pod koniec XIX wieku musiała ona szukać pracy poza wsią w rodzącym się przemyśle w Ustroniu, Goleszowie, Karwinej. Już w 1940 r. związały się w Brennej pierwsze grupy podziemia ZWZ-AK. Brenna była jednym z najaktywniejszych jego centrów i ma tu swoją chlubną, a zarazem tragiczną kartę. Po dziś liczne miejsca walk, bezlitosnych odwetów okupanta, mogiły i pomniki przypominają o latach hitlerowskiej okupacji.
Wydarzenia kulturalne: Piwnica Artystyczna. Amfiteatr, Mikroklimat, Stare Kino.
Informacja: Informacja Turystyczna- ul. Wyzwolenia 77.
wakacje w Brennej