
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Informacje o Czarnej Górnej i Czarnej Dolnej
Województwo: podkarpackie Powiat: bieszczadzki Gmina: Czarna
Ludność: 1281 (dane z roku: 2012)
Kod pocztowy: 38-710 - Poczta: Czarna
Służba zdrowia: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "POMAGAM" Czarna Górna 74 38-710 Czarna
Apteki: Punkt apteczny „Eskulap” Czarna Górna 75 38-710 Czarna
noclegi w Czarnej Górnej i Czarnej DolnejKościoły: Czarna Górna - cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra Męczennika (1834 r.), obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Cerkiew jest jedną z nielicznych pozostałych wzniesionych w nurcie klasycyzującym w drewnianej architekturze cerkiewnej (szlak architektury drewnianej województwa podkarpackiego).
Czarna Dolna - rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia NMP należący do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej Górnej.
Opis miejscowości: Dawniej Czarna była jedną wsią. Obecnie podzielona jest administracyjnie na Czarną Górną i Czarną Dolną. Spotyka się także nazwę Czarna Bieszczadzka. W Czarnej Górnej znajdują się źródła wód mineralnych (w obszarze górniczym). W latach 1993-95 opracowana została i zatwierdzona dokumentacja geologiczna dla źródła nr 5 położonego w miejscowości Czarna Górna - Kopalnia. Woda wypływająca z tego źródła to woda mineralna o właściwościach leczniczych 0,15% wodoroweglanowo – sodowa, fluorkowa, siarczkowa. Do zatwierdzenia zasobów eksploatacyjnych ustalona została wartość wypływu wynosząca 0,125 m3 / h.
tanie noclegi w Czarnej Górnej i Czarnej DolnejTrochę historii: Wieś Czarna założona została w 1505 r. na prawie wołoskim przez Andrzeja Wyderkę, który otrzymał ten przywilej z rąk Stanisława Kmity, starosty przemyskiego. W 1921 r. wieś liczyła 327 domów i 2012 mieszkańców (1797 obrządku greckokatolickiego, 93 rzymskokatolickiego i 122 mojżeszowego). Czarna ciągnęła się w dolinie na przestrzeni prawie 8 km. W Czarnej były dwie cerkwie, kaplica rzymsko-katolicka, żydowski dom modlitwy, dwór, cztery młyny wodne, folusz, tartak parowy, kopalnia ropy naftowej (czynna do dziś), kilka łaźni i ok. 20 sklepów. Na zachodnim, dolnym krańcu wsi, nad tzw. Cygańskim Potokiem w sąsiedztwie dworu mieszkali Cyganie. Po 1945 r. Czarna znalazła się w granicach ZSRR. Kilkanaście rodzin, które nie chciały przyjąć obywatelstwa sowieckiego, odesłano do Polski. Po zmianie granicy w 1951 r. rodziny te powróciły do swoich domów. Resztę opustoszałej miejscowości zajęli przesiedleńcy z Sokalszczyzny.