Informacje o Gliczarowie Górnym
Ludność: 818 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 34-425 - Poczta: Biały Dunajec
Służba zdrowia: Samodzielny Gminny Ośrodek Zdrowia w Białym Dunajcu ul. Jana Pawła II 308 Biały Dunajec.
Apteki: Najbliższe apteki: Apteka ul. Długa 147 Bukowina Tatrzańska, Apteka U Kubusia ul. Kościuszki 29 Bukowina Tatrzańska, Apteka pod Kotelnicą ul. Środkowa 181e Białka Tatrzańska.
noclegi w Gliczarowie GórnymInstytucje: Ochotnicza Straż Pożarna Gliczarów Górny 158, Urząd Gminy ul. Jana Pawła II 312 Biały Dunajec, Urząd Pocztowy Biały Dunajec, Starostwo Powiatowe ul. Chramcówki 15, Zakopane, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Biały Dunajec, Jana Pawła II 312, Policja. Komenda Powiatowa w Zakopanem. Punkt Przyjęć Obywateli Jana Pawła II 312 Biały Dunajec,
Zabytki: Kościół w Gliczarowie Górnym (wybudowany został w 1980 roku), Drewniany dwór sołtysi z XIXw. Biały Dunajec, Zabytkowe chałupy z XIXw. Biały dunajec, Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Dom Ludowy im Franciszka Ćwiżewicza, Zabytkowa Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze.
Atrakcje turystyczne: Baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, Baseny Termy Podhalańskie w Szaflarach , Wyciąg narciarski U Steni, Nowoczesny wyciąg Pasieka Express w Białce Tatrzańskiej, Wyciąg Rusiński, Stacja narciarska Kotelnica Białczańska.
Kościoły: Parafia Gliczarów Górny 111a
Kina: Najbliższe kino w Zakopanem Kino Giewont
Amfiteatr: Amfiteatr - Krościenko nad Dunajcem
Muzea: Muzeum Jana Kasprowicza ul. Harenda 12a, Zakopane, Muzeum Karola Szymanowskiego ul. Kasprusie Zakopane, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza willa Koliba ul. Kościeliska 18 Zakopane.
Teatry: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza ul. Chramcówki 15 Zakopane
spanie w Gliczarowie GórnymOpis miejscowości: Gliczarów Górny leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Biały Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 800 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 900-1006 m n.p.m., na terenie Pogórza Gliczarowskiego. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami- Gliczarowem Dolnym (od północy), Poroninem (od zachodu) i Bukowiną Tatrzańską (od wschodu).
tanie noclegi w Gliczarowie GórnymTrochę historii: Teren obecnego Gliczarowa stanowił obszar pasterski należący do przyległych wsi. W związku z tym w okolicy powstawały szałasy pasterskie, które służyły pasterzom i ich rodzinom za mieszkanie latem; później jako stałe miejsce zamieszkania. Od tego momentu można już mówić o początkach osadnictwa na terenie Gliczarowa Górnego. Czas ten przypada na XVII wiek. Osadnicy przybywali z okolicznych wsi, a także i z Węgier. Gliczarów Górny liczył już wtedy 12 zagród. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1630 roku, następna pojawia się kilkanaście lat później, gdy król polski Jan Kazimierz w 1649 roku mianował sołtysem wsi Andrzeja Bafię. Wieś nosiła wówczas nazwę Gleycarów (dotyczyło to zarówno Dolnego jak i Górnego Gliczarowa). Gliczarów szczyci się wybitnym mieszkańcem niezwykle utalentowanym ludowym rzeźbiarzem. Mowa tu o Wojciechu Kułach Wawrzyńcoku (1812-1897). Jemu to zawdzięcza swoje trzy piękne i oryginalne ołtarze Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Natomiast w Gliczarowie Górnym na Jurzystych stoi wykonany przez niego kamienny świątek- św. Jan Nepomucen. Działania wojenne na obszarach Gliczarowa Górnego dały się we znaki mieszkańcom na początku 1940 roku. Wraz z wyzwoleniem Podhala, nadeszło także i wyzwolenie wsi. Intensywny rozwój miejscowości nastąpił, gdy w 1969 roku zbudowano wodociąg wiejski oraz gdy w 1976 roku utwardzono drogę z Bukowiny Tatrzańskiej. Dzięki pracowitości mieszkańców Gliczarowa Górnego i Stołowego, Pogórze Gliczarowskie stało się dobrze zagospodarowanym terenem, oferującym turystom swą bogatą bazę turystyczną zarówno w okresie zimowym jak i latnim.
Wydarzenia kulturalne: Sezonowo w Zakopanem
Informacja: Punkt Informacji Turystycznej. Kościeliska 7 ul.Jana Pawła II 363 Biały Dunajec
wakacje w Gliczarowie Górnym