
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Informacje o Piechowicach
Województwo: dolnośląskie Powiat: jeleniogórski Gmina: Piechowice
Ludność: 6565 (dane z roku: 2011)
Kod pocztowy: 58-573 - Poczta: Piechowice
Służba zdrowia: Szpital ul. Dworcowa 31
Apteki: Panaceum. Apteka ul. 22 Lipca 1,
noclegi w PiechowicachInstytucje: URZĄD MIASTA w Piechowicach ul. Żymierskiego 49, Komisariat Policji ul. Żymierskiego 49a, OSP ul. Szkolna 4,
Zabytki: dom, ul. Boczna 17 (d. 8), szachulcowy, z XVIII/XIX w., pensjonat Uroczysko, ul. Wczasowa 6, murowano-drewniany, z 1890 r., kolejowa wodociągowa wieża ciśnień, ul. Kolejowa, z 1909 r.
Atrakcje turystyczne: park miejski- Szklany Ogród, Śnieżne kotły - 1300-1490 m. n.p.m, Wielki Szyszak- Wodospad 1509 m n.p.m, Szklarki-520 m. n.p.m., Tunel skalny, Złoty Widok i Kamieniołomy, Bobrowe skały, Rezerwat Krokusów, Neoromański Kościół parafialny z lat 1909-1911,Hutę Szkła Kryształowego Julia
Kościoły: Rzymskokatolicka parafia pw. św. Antoniego Paderewskiego ul. Żymierskiego 40
Kina: PIECHOWICKI OŚRODEK KULTURY ul. Żymierskiego 53
Amfiteatr: Amfiteatr wodny i grupa skalna Marianki
Muzea: Huta Szkła ul. Żymierskiego 73, Piechowice, Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie Wąglikowice, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie ul. Towarowa 7 Kościerzyna, Muzeum Ziemi Zaborskiej Wiele ul. Dąbrowska 32.
Teatry: TEATR NASZ MICHAŁOWICE ul. Kolonijna 27 Piechowice-Michałowice
spanie w PiechowicachOpis miejscowości: Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) to gmina miejska w powiecie jeleniogórskim w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest na wysokości 360-480 m n.p.m., a granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak. Miejscowość założono jako wieś łańcuchową na przełomie XIII i XIV wieku. Prawa miejskie Piechowice uzyskały dopiero w 1967 r., przy czym sąsiednie wsie (Górzyniec, Michałowice, Pakoszów, Piastów i przejściowo Jagniątków) jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta. Piechowice urokliwie rozpostarte między szczytami Karkonoszy a grzbietami Gór Izerskich.
tanie noclegi w PiechowicachTrochę historii: Założone na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie uzyskało dopiero w 1967 r.(przy czym sąsiednie wsie jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta). Geneza miasta wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic na początku XIV w.-stąd też nasiębierne koło młyńskie we współczesnym herbie miasta. Późniejsze wieki przyniosły rozwój tradycji szklarskich, podobnie jak w sąsiedniej Szklarskiej Porębie. Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX w., co wynika z doprowadzenia kolei (w grudniu 1891 r., przedłużona do Szklarskiej Poręby i Korzenova w czerwcu 1902 r.) i budowy zakładów. Z uwagi na brak działań wojennych w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów Berlina. Pozostały z tego okresu instalacje obronne (np. bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy).
Wydarzenia kulturalne: W sezonie spektakle, koncerty, spektakle komediowe, przedstawienia.
Informacja: Punkt Informacji Turystycznej ul. Żymierskiego 53,
wakacje w Piechowicach