
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Informacje o Rajczy
Województwo: śląskie Powiat: żywiecki Gmina: Rajcza
Ludność: 3438 (dane z roku: 2008)
Kod pocztowy: 34-370 - Poczta: Rajcza
Służba zdrowia: Praktyka Grupowa Lekarzy POZ, Podstawowa opieka zdrowotna, Przychodnia, Opieka domowa, ul. Rynek 2a;
Apteki: Przy Górskiej s.c. Apteka, Górska 6; Apteka pod Jesionem, Rynek 3;
noclegi w RajczyInstytucje: Urząd Gminy Rajcza, Górska 1; Urząd pocztowy, Parkowa; Urząd Stanu Cywilnego, Górska 1;
Zabytki: Kościół pw. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza, Rynek 1; Pałacyk; Park pałacowy; Dom rodziny Konhauzerów; Cmentarz Parafialny;
Atrakcje turystyczne: Aquapark Leśna, Leśna 570, 34-300 Leśna;
Kościoły: Kościół pw. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza, Rynek 1;
Kina: Kino Janosik, Sobieskiego 1, Żywiec;
Muzea: Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny, Aleja Wolności 4, Żywiec; Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, Hutnicza 3, 43-450 Ustroń;
spanie w RajczyOpis miejscowości: Wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza. Geograficznie położona jest w Beskidzie Żywieckim, w górnym biegu Soły na trasie linii kolejowej Żywiec-Zwardoń. W bezpośrednim sąsiedztwie Rajczy znajduje się Żywiecki Park Krajobrazowy. Miejscowość jest siedzibą gminy Rajcza. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. Wieś o charakterze letniskowym z infrastrukturą do uprawiania sportów zimowych. Liczne szlaki turystyczne. W części Rajczy-Nickulinie znajduje się schronisko młodzieżowe PTSM i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
tanie noclegi w RajczyTrochę historii: Wieś Rajcza została założona w XVII w. na gruntach należących do królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy. Należała do folwarku w Węgierskiej Górce. W 1843 r. na terenach dworskich powstały zakłady żelazne. W latach 1854-1894 właścicielem Rajczy był Teodor Primavesi, który przebudował tutejszy pałac i stworzył wokół niego park ze stawem i unikatowym drzewostanem. W 1884 r. przez Rajczę przeprowadzono linię kolejową łączącą Wiedeń z Krakowem. W 1894 r. wieś przeszła na własność Lubomirskich, którzy rozbudowali pałac, a w 1914 r. Rajczę zakupiła rodzina Habsburgów żywieckich. Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg w 1916 r. przeznaczył pałac wraz z parkiem dla chorych kombatantów I wojny światowej.
Wydarzenia kulturalne: Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy przy ul.Parkowej jest organizatorem lokalnych imprez kulturalnych.
Informacja: Punkt Informacji Turystycznej, Parkowa 2;
wakacje w Rajczy