Informacje o Rajczy
Ludność: 3438 (dane z roku: 2008)
Kod pocztowy: 34-370 - Poczta: Rajcza
Służba zdrowia: Praktyka Grupowa Lekarzy POZ, Podstawowa opieka zdrowotna, Przychodnia, Opieka domowa, ul. Rynek 2a;
Apteki: Przy Górskiej s.c. Apteka, Górska 6; Apteka pod Jesionem, Rynek 3;
noclegi w RajczyInstytucje: Urząd Gminy Rajcza, Górska 1; Urząd pocztowy, Parkowa; Urząd Stanu Cywilnego, Górska 1;
Zabytki: Kościół pw. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza, Rynek 1; Pałacyk; Park pałacowy; Dom rodziny Konhauzerów; Cmentarz Parafialny;
Atrakcje turystyczne: Aquapark Leśna, Leśna 570, 34-300 Leśna;
Kościoły: Kościół pw. św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza, Rynek 1;
Kina: Kino Janosik, Sobieskiego 1, Żywiec;
Muzea: Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny, Aleja Wolności 4, Żywiec; Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, Hutnicza 3, 43-450 Ustroń;
spanie w RajczyOpis miejscowości: Wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza. Geograficznie położona jest w Beskidzie Żywieckim, w górnym biegu Soły na trasie linii kolejowej Żywiec-Zwardoń. W bezpośrednim sąsiedztwie Rajczy znajduje się Żywiecki Park Krajobrazowy. Miejscowość jest siedzibą gminy Rajcza. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. Wieś o charakterze letniskowym z infrastrukturą do uprawiania sportów zimowych. Liczne szlaki turystyczne. W części Rajczy-Nickulinie znajduje się schronisko młodzieżowe PTSM i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
tanie noclegi w RajczyTrochę historii: Wieś Rajcza została założona w XVII w. na gruntach należących do królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy. Należała do folwarku w Węgierskiej Górce. W 1843 r. na terenach dworskich powstały zakłady żelazne. W latach 1854-1894 właścicielem Rajczy był Teodor Primavesi, który przebudował tutejszy pałac i stworzył wokół niego park ze stawem i unikatowym drzewostanem. W 1884 r. przez Rajczę przeprowadzono linię kolejową łączącą Wiedeń z Krakowem. W 1894 r. wieś przeszła na własność Lubomirskich, którzy rozbudowali pałac, a w 1914 r. Rajczę zakupiła rodzina Habsburgów żywieckich. Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg w 1916 r. przeznaczył pałac wraz z parkiem dla chorych kombatantów I wojny światowej.
Wydarzenia kulturalne: Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy przy ul.Parkowej jest organizatorem lokalnych imprez kulturalnych.
Informacja: Punkt Informacji Turystycznej, Parkowa 2;
wakacje w Rajczy