Informacje o Zawoi
Ludność: 9000 (dane z roku: 2010)
Kod pocztowy: 34-222, 34-223 - Poczta: Zawoja
Służba zdrowia: ZOZ Sucha Beskidzka- ul. Szpitalna 22. NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ ZDROWIE SPÓŁKA Z O.O.- Zawoja 1580,
Apteki: Apteka- Zawoja 833, DBAM O ZDROWIE- W Zawoi.
noclegi w ZawoiInstytucje: Urząd Gminy Zawoja- Zawoja 1307. Komenda Powiatowa Policji- ul. Mickiewicza 42, Sucha Beskidzka,
Zabytki: Klasztor Karmelitów Bosych, Trzy piwniczki, Dzwonnica Loretańska, Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej, Parafia św. Klemensa papieża i męczennika, Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II, Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela.
Atrakcje turystyczne: Budynek nadleśnictwa (1878), Drewniany kościół św. Klemensa (1873-1888), Drewniana karczma z podcieniami (1836), Cmentarz parafialny przy kościele św. Klemensa, Dom Franciszka Henryka Siły-Nowickiego i pamiątkowa płyta.
Kościoły: Parafia pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum- ul. Zawoja 123, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy- Zawoja Górna, Parafia pw. Św. Józefa Robotnika w Zawoi Zakamień.
Kina: Kino Janosik- Sobieskiego 1, Żywiec.
Amfiteatr: Amfiteatr- Grojec 50, Żywiec.
Muzea: Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego- Zawoja 1403.
Teatry: Teatr Lalek Rabcio- ul. Władysława Orkana 6, Rabka-Zdrój.
spanie w ZawoiOpis miejscowości: Zawoja jest wsią położoną bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Jest ona najludniejszą wsią z ziem karpackich. Oprócz tego, że zyskała miano najludniejszej, jest także największa w Polsce.
tanie noclegi w ZawoiTrochę historii: Zawoja powstała w XVI wieku i pierwszymi osadnikami byli pasterze wołoscy, którzy w poszukiwaniu nowych terenów wypasowych dotarli od Siedmiogrodu w rejon Beskidu Żywieckiego i osiedlili się na stałe. Nazwa wsi jest pochodzenia wołoskiego; wywodzi się z dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój. Legenda wywodzi nazwę wsi od słowa zabój, wiążąc ją ze zbójnikami, a także od zawojów czyli kobiecych haftowanych chustek, z których wieś słynęła, czy też od wijącej się, zawijającej, krętej drogi. W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. We wsi pracowały też liczne tartaczki wodne, folusze i młyny. Zawoja zaczęła zyskiwać miano miejscowości turystycznej, letniskowej i wypoczynkowej i do dnia dzisiejszego jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimie.
Wydarzenia kulturalne: Świetlica w Zawoi Centrum (budynek BCK).
Informacja: Informacja turystyczna- Zawoja.
wakacje w Zawoi