Nowy Targ opis: Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Podhala sięgają XIII w., kiedy to z opactwa w Jędrzejowie przybyli tu cystersi. Założyli klasztor w Ludźmierzu, a w 1254 Bolesław Wstydliwy zezwolił im na zakładanie nowych osad. Już w 1233 wymieniana jest leżąca w tym miejscu osada o nazwie Stare Cło (Antiquum Theoloneum) lub Długie Pole. Była ona prawdopodobnie położona na prawym brzegu Białego Dunajca, na wschód od obecnego centrum miasta. Osada została założona przez cystersów ze Szczyrzyca, a lokowana na prawie niemieckim (magdeburskim) w 2. połowie XIII w. miała komorę celną przy szlaku handlowym ze Śląska na Węgry, którym wywożono sól i ołów, a sprowadzano wino. Jeszcze w 1338 znajdował się tam oddzielny kościół św. Leonarda, a sołtysem w tym czasie był człowiek o imieniu Günter. Według źródeł historycznych z XVII w. osada Nowy Targ (Novum Forum) została zniszczona przez Tatarów w 1287. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii, a zarazem Nowego Targu (lokowanego na prawie niemieckim) pochodzi z 1326. Po dojściu do władzy Kazimierz Wielki przejął własności cystersów. W ten sposób Nowy Targ, jak i całe Podhale, stał się w 1335 własnością królewską i tak zostało aż do rozbiorów. W 1337 zadecydowano o przeniesieniu miasta, w 1346 połączono go z leżącą niedaleko osadą Stare Cło, a Kazimierz Wielki nadał powtórny przywilej lokacyjny (22 czerwca). W ten sposób powstało nowe miasto z rynkiem i kościołem parafialnym (św. Katarzyny). Miasto zostało lokowane między Białym i Czarnym Dunajcem na 150 łanach frankońskich, które wcześniej należały do miejscowości Nowy Targ i Stare Cło. Zasadźcą był Dytrych, syn Dytrycha Szyi. Parafię w Starym Cle w 1350 przyłączono do parafii nowotarskiej, a od 1354 wymieniane są jako połączone.
Noclegi w Nowym Targu
Obiekt Noclegi Damianek, położony w miejscowości Nowy Targ, oferuje ogród, taras oraz różne opcje zakwaterowania, w których zapewniono bezpłatne WiFi i telewizor z płaskim ekranem. Na terenie obiektu dostępny jest prywatny parking.
W naszej ofercie m. in. : dostęp do Internetu, parking na miejscu, Bezdotykowe zameldowanie/wymeldowanie, W miejscach zakwaterowania gości oraz ważnych częściach wspólnych znajdują się środki do dezynfekcji rąk, parking dla osób niepełnosprawnych, Pokoje są dezynfekowane między pobytami, Posiłki mogą być dostarczone do miejsca zakwaterowania gości, bezpłatny parking, Zasady dystansu społecznego są przestrzegane, Płatności bezgotówkowe są możliwe, taras, Apteczki pierwszej pomocy są dostępne, pokoje dla niepalących, ekspresowe zameldowanie / wymeldowanie, bezpłatne WiFi, Pościel, ręczniki itp. prane są zgodnie z wytycznymi władz lokalnych, całkowity zakaz palenia, Możliwe wystawienie faktury, Dostarczane posiłki są bezpiecznie zamknięte, Używane są chemiczne środki czystości, które skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa, pokoje rodzinne, prywatny parking, Personel przestrzega środków bezpieczeństwa określonych przez władze lokalne, ogród, parking, WiFi, ogrzewanie.
Doba hotelowa zaczyna się od godziny 13:00 a kończy o godzinie 11:00.
W obiekcie obowiązuje zakaz organizowania wieczorów panieńskich, kawalerskich itp. Prosimy o wcześniejsze poinformowanie obiektu Noclegi Damianek o planowanej godzinie przyjazdu. Aby to zrobić, możesz wpisać treść prośby w miejscu na życzenia specjalne lub skontaktować się bezpośrednio z obiektem, korzystając z danych kontaktowych widniejących w potwierdzeniu rezerwacji. Zarządzany przez gospodarza prywatnego (osobę fizyczną)Dostępne pokoje:
Pokój Trzyosobowy 2 osobowy (2 łóżka pojedyncze - 25 mkw);
Pokój Dwuosobowy 2 osobowy (1 łóżko podwójne - 22 mkw);
Rodzinny 5 osobowy (1 łóżko pojedyncze, 2 duże łóżka podwójne - 45 mkw);
Rodzinny 5 osobowy (1 łóżko pojedyncze, 2 duże łóżka podwójne - 45 mkw).