loader
Noclegi wolne miejsca Noclegi z rabatem Andrzejki Boże Narodzenie Sylwester Rezerwuj on-line +Dodaj ofertę
spanie w górach
Darmowe konto wczasowicza.
Włącz dodatkowe opcje!
Darmowe konto można założyć z wykorzystaniem profilu Facebook.

Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.

zamknij

Użyj konta Facebook

Polskie góry - oferty z rabatami

Wakacje online

Wydarzenia w górach

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - jak uchronić się przed stratą pieniędzy na wyjazd?

Wypadki chodzą po ludziach i niestety zdarzają się także w najbardziej niefortunnych momentach. Choćby wtedy, gdy tuż przed wyjazdem na urlop złamiesz nogę. Albo zachoruje Twoje dziecko. Albo zgubisz dokumenty. Powodów odwołania już opłaconej podróży może być mnóstwo – czy da się uniknąć poniesienia kosztów takiej sytuacji?


Odpowiedź na postawione wyżej pytanie zależy od prostego czynnika: ubezpieczenia. Polisa dla turystów przewiduje bardzo różne okoliczności, gdy może wystąpić potrzeba ochrony ubezpieczeniowej, wśród nich także odwołanie wycieczki. Wybierając ubezpieczenie turystyczne na mubi.pl, możesz więc zabezpieczyć się na taki wypadek, ale uwaga – trzeba spełniać kilka warunków.

Muszę odwołać zaplanowany wyjazd – jakie będą konsekwencje?


Pierwsze, o czym musisz pamiętać, to że zawsze masz prawo odstąpić od umowy z biurem podróży lub innym organizatorem. Gwarantuje Ci to ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, której art. 47 ust. 1 stanowi: Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem. Czy to załatwia sprawę?
Nie do końca, bo niestety, ale rezygnacja z wykupionej wycieczki będzie niosła ze sobą konsekwencje. Tak jak Tobie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy, tak samo swoje prawa ma jej druga strona. Organizator może więc zastrzec w umowie, że w takiej sytuacji zostaniesz zobowiązany do zapłaty na jego rzecz pewnej kwoty – o ile oczywiście ta będzie uzasadniona.
Zgodnie z prawem organizator podróży może potrącić opłatę za rezygnację z dokonanej przez klienta wpłaty. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa między stronami zawiera zapisy dotyczące wysokości kary za odstąpienia, czy nie, ponieważ organizator zawsze ma prawo domagać się zadośćuczynienia za poniesione koszty. Niedozwolone są jednak zapisy zobowiązujące podróżnego do zapłaty dodatkowej kary wykraczającej poza zakres wcześniej ustalonej kwoty – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać odszkodowanie za koszty rezygnacji z podróży?


Rezygnacja z zaplanowanego wyjazdu nie należy bynajmniej do rzadkości. Bardzo dużo osób układa wszak plany urlopowe z dużym wyprzedzeniem, już na początku roku kupując wycieczki wakacyjne. To zaś wiąże się z pewnym ryzykiem, w końcu nie sposób przewidzieć, co dokładnie stanie się za kilka miesięcy. Nie znaczy to jednak, że zostaje Ci tylko ściskać kciuki, by wszystko było w porządku – na każdą okoliczność można się przygotować.
Co zatem zrobić, by uniknąć straty pieniędzy za wyjazd, który nie doszedł do skutku? Kupić ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-od-rezygnacji-z-podrozy/), które da Ci szansę na zwrot poniesionych wydatków w formie odszkodowania od ubezpieczyciela. O ile oczywiście spełnisz wymagane warunki.
Bo to bynajmniej nie tak, że każde odstąpienie od umowy z organizatorem podróży jest automatycznie objęte ochroną ubezpieczeniową. Nietrudno przecież wyobrazić sytuację, w której jakiś sprytny turysta krótko przed zaplanowanym urlopem znajdzie korzystniejszą cenowo ofertę last minute i aby zaoszczędzić, zrezygnuje z wcześniejszego wyjazdu, licząc na odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej. Niestety dla niego – przeliczy się.
Ochrona gwarantowana przez ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży obejmuje bowiem tylko i wyłącznie okoliczności niedające się w żaden sposób przewidzieć. Mowa więc o sytuacjach nagłych i nadzwyczajnych, do których zaliczyć można m.in.:
  • śmierć kogoś bliskiego,
  • wypadek lub chorobę,
  • utratę pracy,
  • kradzież dokumentów.
Podane przykłady nie wyczerpują oczywiście listy, która może się nieco różnić w przypadku różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Kupując polisę na wypadek rezygnacji z podróży, trzeba zatem koniecznie zapoznać się z OWU, gdzie wymienione są wszystkie uwzględniane zdarzenia.

Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?


Wiesz już, w jakich okolicznościach możesz liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży. Aby je otrzymać, musisz jednak pamiętać o jeszcze innych „technicznych” kwestiach. Jakich?

1. Masz ograniczony czas na zakup ubezpieczenia
Pamiętaj, że kupno ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży jest uzależnione w czasie. Możesz tego dokonać najpóźniej na 30 dni przed planowanym wyjazdem. Jeśli natomiast samą wycieczkę kupisz w późniejszym terminie (np. tydzień przed wyjazdem), wciąż będziesz miał możliwość nabycia polisy, ale zwykle ograniczoną do tego samego dnia.

2. Cena ubezpieczenia zależy od różnych czynników
Polisę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży możesz nabyć zarówno jako osobny produkt, jak i dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Nie da się jednak ujednolicić jej ceny, bo ta zależy od kilku czynników. Ubezpieczyciele patrzą np. na koszt samej wycieczki oraz jej termin, bardzo istotna jest także suma ubezpieczenia.

3. Udokumentuj zdarzenie, by otrzymać odszkodowanie
Co zrobić, gdy będziesz musiał odwołać zaplanowaną podróż? O zwrot utraconej na rzecz biura podróży kwoty musisz się zwrócić bezpośrednio do ubezpieczyciela. Najłatwiej zrobić to telefonicznie, mailowo lub przez formularz internetowy. Samo zgłoszenie to jednak za mało, bo będziesz musiał jeszcze udokumentować zdarzenie losowe, które doprowadziło do utraty pieniędzy.

Miejscowość: - Dodane: 2020-10-27 - Źródło: mubi.pl

spanie

więcej wiadomości

Tanie noclegi w górach - polub nas na FB

Atrakcyjne oferty - zobacz koniecznie

Portal WPolskichGorach.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK

Bądź na bieżąco!

Polub nasz profil FB i otrzymuj

ciekawe oferty, promocje, rabaty